PKP Intercity wybiera Newag na dostawcę pociągów hybrydowych

PKP Intercity ogłosiło, że firma Newag dostarczy przewoźnikowi 35 pociągów hybrydowych. Wartość kontraktu wynosi 3 miliardy 364 miliony 819 tysięcy 857 złotych brutto. Będą to pierwsze takie pojazdy w taborze PKP Intercity. W przetargu Newag była jedyną firmą, która złożyła ofertę.

Hybrydowe pociągi to nowy kierunek rozwoju

Prezes PKP Intercity, Janusz Malinowski, zaznaczył: "Zgodnie z nowym kierunkiem rozwoju PKP Intercity chcemy powiększać nasz tabor pod kątem jak największej liczby pojazdów zespolonych. To pierwsze takie pojazdy w PKP Intercity". Nowy, hybrydowy sprzęt zapewni komfort, zdolność optymalizacji kosztów oraz, przede wszystkim, zwiększenie liczby miejsc dla podróżnych - 178 na pojazd, a także możliwość przewozu rowerów (8 stojaków na rowery).

Pierwsze hybrydowe pociągi w PKP Intercity

Hybrydowe pociągi, które dostarczy firma Newag, będą obsługiwać krajowe trasy w kategorii InterCity. Pozwoli to na skrócenie czasu podróży na trasach, które obecnie obsługują lokomotywy elektryczne i spalinowe. Pasażerowie będą mogli skorzystać z oferty gastronomicznej dostępnej z maszyn vendingowych. Pociągi będą wyposażone w system bezpieczeństwa ETCS oraz silniki spełniające najnowsze normy emisji spalin.

Ambitne plany PKP Intercity na przyszłość

Do 2030 roku PKP Intercity planuje podwoić liczbę pociągów oraz zwiększyć liczbę pasażerów do niemal 90 milionów rocznie. Spółka przyjęła strategię "PKP Intercity - Kolej Dużych Inwestycji", która zakłada inwestycję 27 miliardów złotych w nowoczesny tabor i infrastrukturę. Już teraz przeznaczono 11 miliardów złotych na modernizację taboru – zmodernizowano ponad 900 wagonów, a do floty dołączono kolejne 40 wagonów po modernizacji.

Krok milowy

PKP Intercity jest liderem w branży kolejowej w Polsce, zapewniającym komunikację między dużymi miastami oraz popularnymi ośrodkami turystycznymi w kraju, a także umożliwiającym podróżowanie po Europie. Jest to krok milowy w dążeniu do osiągnięcia celów ekologicznych i zrównoważonego rozwoju transportu w Polsce.

Źródło: www.wnp.pl

Udostępnij ten artykuł
Link został skopiowany!