USA rozważa zmianę polityki wsparcia Ukrainy w konflikcie z Rosją

Według informacji przekazanych przez The New York Times, amerykańscy oficjele zbliżają się do podjęcia decyzji o umożliwieniu Ukrainie uderzenia na Rosję za pomocą amerykańskich broni. Celem tego działania jest umożliwienie Ukrainie skuteczniejszej obrony przed atakami z terytorium rosyjskiego. Dotychczasowe zakazy uniemożliwiały Ukrainie odpowiadanie na ataki z użyciem dostarczanej przez USA broni.

Zmiana polityki może okazać się istotną przewagą dla Ukrainy

Restrykcje dotyczące użycia amerykańskiej broni na terytorium Rosji mogły w przeszłości ograniczać Ukrainę w efektywnej obronie. Obecnie sytuacja ta może ulec znacznemu przeobrażeniu. Zniesienie tych ograniczeń umożliwiłoby Ukrainie istotną przewagę, pozwalając na skuteczne ataki na zgromadzenia wojsk oraz rosyjskie samoloty transportujące "bomby ślizgowe". Wielka Brytania i inne kraje już podjęły decyzję o zniesieniu podobnych restrykcji dotyczących użycia swojej broni.

Obawy przed eskalacją konfliktu

Decyzja ta jednakże rodzi również obawy o możliwą reakcję ze strony Rosji. Prezydent Joe Biden wyraził obawy, że Moskwa mogłaby odpowiedzieć atakiem na terytorium USA lub jednego z jego sojuszników, co potencjalnie mogłoby prowadzić do eskalacji i nawet do wojny nuklearnej. Napięcie wzrosło szczególnie we wrześniu, gdy prezydent Rosji, Władimir Putin, zagroził Zachodowi użyciem broni nuklearnej w odpowiedzi na jego wsparcie dla Ukrainy.

Korzyści i ryzyko

Proponowana zmiana polityki USA może okazać się kluczowa dla Ukrainy w konflikcie z Rosją, dając jej większe możliwości obronne. Jednak taka decyzja również niesie ze sobą ryzyko eskalacji konfliktu i nieprzewidywalną reakcję Rosji. Stanowi to nie tylko wyzwanie dla relacji między USA a Rosją, ale także dla globalnej stabilności i bezpieczeństwa.

Źródło:www.businessinsider.com

Udostępnij ten artykuł
Link został skopiowany!