Projektantka kostiumów oskarża Apple o pomniejszanie jej wkładu w "Killers of the Flower Moon"

Kristi Marie Hoffman, projektantka kostiumów z plemienia indiańskiego, złożyła wniosek do Sądu Najwyższego w Los Angeles, oskarżając firmę Apple, producentów filmowych oraz Stowarzyszenie Projektantów Kostiumów (CDG) o niedocenienie jej pracy przy filmie "Zabójcy Księżycowych Kwiatów" Martina Scorsese'a. Hoffman twierdzi, że jej wkład w projektowanie kostiumów na planie był celowo pomniejszany, a osoby zaangażowane w produkcję, na czele z Jacqueline West, próbowały zataić jej udział w tworzeniu strojów dla aktorów.

Praca i dyskryminacja

W procesie produkcji filmu "Zabójcy Księżycowych Kwiatów" Kristi Marie Hoffman poświęciła rok na tworzenie autentycznych strojów, w tym kurtki noszonej przez Leonardo DiCaprio. Pomimo jej znacznego wkładu, film zdobył uznanie krytyków, otrzymując 10 nominacji do Oscara, siedem nominacji do Złotych Globów oraz nagrodę CDG za doskonałość w filmie historycznym. Jednak Hoffman twierdzi, że jej praca została niedoceniona, gdyż jej nazwisko nie pojawiło się podczas ceremonii wręczania nagród.

Pozew Hoffman - opis sytuacji

Według pozwu Kristi Marie Hoffman początkowo została wymieniona jako "Pierwsza asystentka projektantki kostiumów" po ogłoszeniu nominacji do nagród CDG. Jednak później Jacqueline West zażądała usunięcia tego tytułu, który został przypisany do wszystkich asystentów projektantek kostiumów. Hoffman podjęła działania prawne, które doprowadziły do przywrócenia jej pierwotnego tytułu. Niemniej jednak twierdzi, że ponownie została pominięta podczas ogłoszenia nominacji do Oscara za projekt kostiumów.

Odszkodowanie

Po interwencji Equal Employment Opportunity Commission w grudniu 2022 roku sytuacja związana z Kristi Marie Hoffman została złagodzona, gdyż komisja uznała, że doszło do przypadku dyskryminacji ze względu na pochodzenie etniczne. Aktualnie sprawa dotyczy zarzutów wprowadzania opinii publicznej w błąd, naruszenia umowy oraz wywołania zamierzonego i nieumyślnego cierpienia psychicznego. Kwota odszkodowania, która jest obecnie żądaniem, nie została jeszcze ujawniona.

Źródło: www.businessinsider.com

Udostępnij ten artykuł
Link został skopiowany!