Rzadziej dajemy napiwki, czy kultura napiwków jest już passe?

Niedawny sondaż Bankrate pokazuje, że Amerykanie coraz rzadziej zostawiają napiwki dla pracowników różnych usług. Mimo to, duży odsetek dorosłych mieszkańców USA, którzy korzystają z restauracji, nadal daje napiwki kelnerom. Nowe dane wskazują, że 35% dorosłych mieszkańców USA twierdzi, iż "kultura napiwków wymyka się spod kontroli". Wielu Amerykanów nie jest skłonnych zostawiać napiwków za każdym razem, a ich skłonność do tego zmniejsza się.

Dane z badań

Bankrate niedawno opublikowało wyniki badań dotyczących napiwków za różne rodzaje usług. Wśród wszystkich kategorii objętych badaniem, mniejszy odsetek respondentów twierdził, że daje napiwki za każdym razem w porównaniu do sondażu z 2022 roku przeprowadzonego przez CreditCards.com, stronę siostrzaną Bankrate. Badanie przeprowadzone w dniach od 29 kwietnia do 1 maja 2024 roku na grupie dorosłych mieszkańców USA wykazało, że 67% tych, którzy korzystają z restauracji, zawsze daje napiwki kelnerom. Znacznie mniejszy odsetek dorosłych osób, które korzystają z kawiarni, zawsze daje napiwki baristom czy podczas odbioru jedzenia na wynos. Trzydzieści siedem procent dorosłych stwierdziło, że "firmy powinny lepiej płacić swoim pracownikom, zamiast tak bardzo polegać na napiwkach", jak podaje Bankrate w raporcie o wynikach badań. Trzydzieści pięć procent dorosłych stwierdziło, że "kultura napiwków wymyka się spod kontroli", według raportu Bankrate.

Czynniki wpływające na decyzję o napiwku

Ted Rossman, starszy analityk branżowy w Bankrate, zauważył kilka sytuacji związanych ze wzrostem skłonności do zostawiania napiwków. Zdarza się, że jest to po prostu spodziewane, albo ludzie dają napiwki w nadziei na lepszą obsługę. Innym powodem może być unikanie poczucia winy. "Myślę, że widzimy pewien bunt," powiedział Rossman. "Część z tego to wysokie ceny, część to inflacja napiwków, a część to chyba po prostu poczucie, że ludzie mają niewiele pieniędzy do rozdysponowania."

Koniec kultury napiwków?

Istotna część wynagrodzenia za usługi to napiwek. Moda na dawanie napiwków może jednak mijać, jak sugeruje raport Bankrate. Coraz więcej osób twierdzi, że to pracodawcy powinni płacić swoim pracownikom więcej, zamiast polegać na klientach i ich napiwkach. Czy jesteśmy świadkami końca kultury napiwków? Czas pokaże.

Źródło: www.businessinsider.com

Udostępnij ten artykuł
Link został skopiowany!