Rekordowy miesiąc dla elektryków na polskim rynku

Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego ogłosił, że w czerwcu 2024 roku po raz pierwszy liczba rejestracji samochodów elektrycznych w Polsce przekroczyła 2 tysiące. Co wpłynęło na nagły wzrost popularności aut na prąd?

Auta z Chin coraz droższe

Wzrost cła na samochody importowane z Chin odczuwalnie wpłynął na decyzje zakupowe Polaków. Rosnące koszty importu tych pojazdów skłoniły konsumentów do sięgnięcia po alternatywy w postaci aut elektrycznych. Popularność niektórych modeli znacząco wzrosła, odjeżdżając konkurencji.

Rekordowy wzrost rejestracji w czerwcu

W czerwcu 2024 roku zanotowano rekordową liczbę rejestracji samochodów elektrycznych w Polsce, po raz pierwszy przekraczając próg 2 tysięcy. Jest to zauważalny wzrost w porównaniu do wcześniejszych miesięcy, spowodowany głównie ciągłym wzrostem cła na auta z Chin.

Popularność konkretnych modeli aut

Wśród najpopularniejszych modeli aut elektrycznych w pierwszej połowie 2024 roku dominowały Tesla Model Y (1399 rejestracji) i Tesla Model 3 (1294 rejestracji), które odnotowały znaczące wzrosty. Inne popularne modele to Volvo EX30 i Audi Q4 e-tron.

Podsumowanie

Wzrost zainteresowania samochodami elektrycznymi to globalny trend, który nabiera rozpędu również w Polsce. Dodatkowo przyspiesza go zapowiadana podwyżka cła na samochody z Chin, co zmotywowało wielu konsumentów do wyboru bardziej ekologicznych alternatyw.

Udostępnij ten artykuł
Link został skopiowany!