Wdrożenie technologii FSD w Chinach

Bank of America informuje, że Tesla może zarobić ponad 2 miliardy dolarów do 2030 roku na pełnym wdrożeniu technologii autonomicznej jazdy (FSD - Full-Self Driving) w Chinach. Jednakże rosnąca konkurencja w tym kraju może zmusić firmę do bezpłatnego udostępniania oprogramowania. Niemniej jednak FSD powinien zwiększyć popyt na pojazdy marki Tesla, co przyczyni się do wsparcia akcji firmy.

Tesla w Chinach

Bank of America stwierdził w poniedziałek, że biorąc pod uwagę coraz częstsze użytkowanie oprogramowania Tesli przez kierowców w Chinach, producent pojazdów elektrycznych mógłby zarobić ponad 2 miliardy dolarów do 2030 roku. Wieści o niespodziewanej wizycie CEO Tesli, Elona Muska, w Chinach tego weekendu, podbiły kursy spadającej wcześniej akcji Tesli o nawet 16,6% od poniedziałku rano, w następstwie doniesień, że Pekin zatwierdził technologię autonomicznej jazdy.

Partnerstwo z firmą Baidu

Został również ogłoszony sojusz z chińską firmą Baidu, która będzie dostarczać funkcje nawigacyjne do oprogramowania Tesli. Po wdrożeniu technologii, firma Tesla mogłaby pobierać od chińskich użytkowników FSD miesięczną opłatę w wysokości około 99 dolarów, opartą na amerykańskim cenniku.

Wpływ FSD na sprzedaż samochodów Tesla

Według Bank of America, uruchomienie usługi FSD z pewnością zwiększy chińskie zapotrzebowanie na modele Tesli, potencjalnie odwracając spadek zainteresowania, jaki firma odnotowała na tym rynku. "Konkurencja rośnie ze strony krajowych producentów, a FSD pomoże Tesla dogonić, a być może nawet przewyższyć, inne oferty EV na rynku. W połączeniu z niedawnymi obniżkami cen w Chinach (o 14 000 juanów, czyli około 1 930 dolarów), mogłoby to pobudzić wzrost sprzedaży" - twierdzi Bank of America.

Większe dochody dla Tesli?

Podsumowując, dzięki pełnemu wdrożeniu technologii autonomicznej jazdy w Chinach, Tesla może znacząco zwiększyć swoje dochody, pomimo możliwości wymuszenia bezpłatnego udostępnienia oprogramowania ze strony rosnącej konkurencji. Niemniej jednak FSD z pewnością stanie się katalizatorem dla zapotrzebowania na modele Tesli, co przyczyni się do utrzymania pozytywnych wskaźników na giełdzie.

Źródło:markets.businessinsider.com

Udostępnij ten artykuł
Link został skopiowany!