Changpeng Zhao, założyciel Binance, może trafić w areszt na tle zarzutów USA

Założyciel Binance, Changpeng Zhao, znany jako CZ, może okazać się najbogatszym więźniem w historii Stanów Zjednoczonych, jeśli w najbliższy wtorek sąd w Seattle wyda wyrok skazujący. Zhao domaga się uniknięcia kary więzienia.

Sytuacja Changpeng Zhao

Zhao, którego majątek Bloomberg oszacował na 43 miliardy dolarów, zmierza ku procesowi, w którym oskarżony jest o naruszenie przepisów przeciwdziałających praniu pieniędzy. Były CEO Binance przyznał się do złamania Bank Secrecy Act, zbioru przepisów zabraniających instytucjom finansowym prania pieniędzy. Jeśli zostanie skazany na karę pozbawienia wolności, stanie się najbogatszym więźniem w historii USA.

Próba uniknięcia kary więzienia

Zhao złożył wniosek o uniknięcie kary pozbawienia wolności. W liście wysłanym do sędziego w Seattle w lutym ubiegłego roku przeprosił za swoje "błędne decyzje" podczas prowadzenia giełdy kryptowalut. Jego zespół prawniczy zasugerował, aby oskarżony otrzymał karę aresztu domowego i wyrok w zawieszeniu, powołując się na "brak przeszłości kryminalnej, nadzwyczajną akceptację odpowiedzialności" oraz jego "oddanie dla rodziny."

Czy fortuna Zhao może się powiększyć?

Mimo że Zhao zrezygnował z funkcji dyrektora generalnego Binance w listopadzie ubiegłego roku, nadal posiada większość udziałów w giełdzie kryptowalut. Dodatkowo zarząd Binance w dużej mierze składa się z osób blisko związanych z Zhao. Pomimo tych okoliczności, Departament Sprawiedliwości, który oskarża Zhao, zamierza umieścić go w więzieniu na trzy lata.

Największa giełda kryptowalut

Mimo oskarżeń i możliwości kary więzienia Binance pozostaje największą giełdą kryptowalut pod względem wielkości obrotów. Firma przetworzyła ponad 19 miliardów dolarów w transakcjach typu spot w ciągu ostatnich 24 godzin, według danych CoinMarketCap.

Źródło: markets.businessinsider.com

Udostępnij ten artykuł
Link został skopiowany!