Chiński rząd intensyfikuje walkę z szpiegostwem oraz wzmacnia ochronę tajemnic państwowych

W środę rząd Chin wprowadził nowelizację Ustawy o Tajemnicach Państwowych, nakładającą na internetowe firmy, takie jak Tencent i Weibo, obowiązek usuwania przecieków informacji i współpracy z rządowymi śledztwami. Wszystko to stanowi kolejny dowód na skupienie prezydenta Xi Jinpinga na kwestiach bezpieczeństwa narodowego.

Działania rządu skierowane na ochronę tajemnic państwowych

Chronienie tajemnic państwowych i ograniczanie ich rozprzestrzeniania w Internecie, w społeczeństwie coraz bardziej skoncentrowanym na cyfrowych technologiach, jest kluczowym elementem obszernej nowelizacji ustawy. Jest to pierwsza taka aktualizacja od 2010 roku. Nowe postanowienia dodają "informacje internetowe" do listy kanałów dystrybucji, które muszą przestrzegać wymogów dotyczących tajemnicy, dołączając do książek, gazet i telewizji.

Współpraca z Tencent, Weibo i Douyin

Zgodnie z nowymi przepisami, firmy internetowe, takie jak Tencent, Weibo i Douyin, zostają wciągnięte w rządowe działania mające na celu zwiększenie ograniczeń w zakresie przecieków informacji. Firmy te będą musiały nie tylko usuwać przeciekające informacje, ale również aktywnie współpracować z rządowymi śledztwami. Nowelizacja ustawy może niestety oznaczać jeszcze większą kontrolę rządu nad treściami dostępnymi w Internecie. Nie jest jeszcze jasne, jak wpłynie to na wolność słowa i prywatność internautów w Chinach.

Zdecydowane kroki

Chiński rząd zdecydowanie zaostrza politykę w zakresie dystrybucji informacji w Internecie, wprowadzając nowe przepisy dotyczące tajemnic państwowych. Wraz z nadejściem nowelizacji Ustawy o Tajemnicach Państwowych, firmy internetowe, takie jak Tencent, Weibo i Douyin, będą musiały nie tylko usuwać przeciekające informacje, ale również aktywnie współpracować z rządowymi śledztwami.

Źródło: asia.nikkei.com

Udostępnij ten artykuł
Link został skopiowany!