Dyrektor generalny HSBC odchodzi z firmy w dobie rekordowej liczby rezygnacji menedżerów najwyższego szczebla

Niespodziewanie, w ostatni wtorek Noel Quinn, dyrektor generalny HSBC, ogłosił, że zrezygnuje ze stanowiska szefa banku, gdy tylko zarząd wybierze jego następcę. Podobnego kroku dokonał Bob Bakish z Paramount Global, a Kenny Wilson z Dr. Martens niedawno ogłosił, że to jego ostatni rok na czele firmy obuwniczej. Wzrost liczby zmian na stanowiskach dyrektorskich w ostatnich miesiącach wskazuje na tendencję, która wydaje się coraz bardziej powszechna.

Rekordowy kwartał

W ostatnim kwartale zanotowano rekordową liczbę, bo aż 622 zmiany dyrektorów generalnych w amerykańskich firmach, co stanowi wzrost o 48% w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku i 27% wzrost w stosunku do poprzedniego kwartału. Zdaniem specjalistów z firmy rekrutacyjnej Challenger, Gray & Christmas, którzy od 2002 roku śledzą takie zmiany, przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele. "Przywódcy na poziomie C-level mieli niezwykle trudne ostatnie lata i są teraz w trakcie przejścia z ich ról, czy to w poszukiwaniu nowych możliwości, czy po to, aby zacząć od świeża gdzie indziej", mówi Andrew Challenger, starszy wiceprezes firmy.

Czynniki wpływające na rezygnacje

Najwyżsi szefowie korporacji musieli zmierzyć się z wieloma trudnościami, począwszy od braku siły roboczej, strajków, zwolnień i konfliktów, a kończąc na rosnącej liczbie pracujących zdalnie, złożonych łańcuchach dostaw, zamykaniu działalności z powodu pandemii, historycznej inflacji, rosnących stawkach procentowych i niepewnej perspektywie gospodarczej. Wszystko to mogło przyczynić się do spadku średniego czasu pozostawania na stanowisku dyrektora generalnego w firmach z indeksu S&P 500 z 6 lat w 2013 r. do nieco poniżej 5 lat w 2022 r.

Trudności, z którymi muszą mierzyć się dyrektorzy

Trudności, z którymi muszą mierzyć się dyrektorzy generalni, takie jak ogromna presja, stres, samotność i brak równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, mogą tłumaczyć, dlaczego niewiele osób jest w stanie długo utrzymać się na tym stanowisku. Wyjątkiem tej tendencji jest Warren Buffett, który już ponad pół wieku stoi na czele Berkshire Hathaway. 93-latek prawdopodobnie przetrwał tak długo, ponieważ zatrudnia armię dyrektorów do zarządzania dziesiątkami firm, które nabył przez lata.

Źródło: www.businessinsider.com

Udostępnij ten artykuł
Link został skopiowany!