Industrialne strajki kolejowe w maju

W maju podróże pociągami mogą być zakłócone przez nowe akcje protestacyjne. Kierowcy pociągów z szesnastu spółek kolejowych planują strajki od wtorku 7 maja do czwartku 9 maja. Dodatkowo będzie obowiązywał zakaz wykonywania nadgodzin od poniedziałku 6 maja do soboty 11 maja.

Jakie linie są dotknięte strajkami w maju?

Planowane strajki mogą skutkować anulowaniem, opóźnieniami oraz brakiem usług w niektórych obszarach. Kierowcy pociągów z następujących spółek kolejowych będą organizować różnorodne strajki w następujące dni:

Wtorek 7 maja: c2c, Greater Anglia, Great Northern, Thameslink, Southeastern, Southern, Gatwick Express, South Western Railway main line i Island Line
Środa 8 maja: Avanti West Coast, Chiltern Railways, CrossCountry, East Midlands Railway, Great Western Railway and West Midlands Trains
Czwartek 9 maja: LNER, Northern Trains and TransPennine Express

Strajk kierowców metra londyńskiego, zaplanowany na sobotę 4 maja, został odwołany.

Czy mogę odzyskać swoje pieniądze za dni strajku?

Pasażerowie korzystający z zaawansowanych biletów kolejowych mogą otrzymać zwrot pieniędzy, jeśli ich pociąg zostanie anulowany, opóźniony lub zmieniony w związku ze strajkami. Jeśli mają bilet powrotny, mogą również mieć prawo do zwrotu bez dodatkowych opłat, jeśli część ich podróży zostanie odwołana. Osoby posiadające bilet sezonowy (takie jak bilety flexi, miesięczne lub dłuższe), które nie mogą podróżować z powodu strajków, mogą ubiegać się o zwrot 100% kosztów za dni objęte strajkiem.

O co chodzi w strajkach?

Związek zawodowy kierowców pociągów, Aslef, domaga się wyższych płac dla swoich członków, argumentując, że wymaga się od nich rezygnacji z korzystnych warunków pracy w zamian za podwyżki wynagrodzenia. Protesty rozpoczęły się w lipcu 2022 roku, a formalne rozmowy nie miały miejsca od kwietnia 2023 roku, kiedy to najnowsza oferta płacowa została odrzucona przez Aslef. Oferta, nazwana przez Aslef "śmieszną", obejmowała 4% podwyżki płac przez dwa lata z rzędu, pod warunkiem, że kierowcy zgodzą się na zmiany w szkoleniach i nowe wzorce pracy.

Zmiana warunków pracy i płac

Przeprowadzone strajki oraz potencjalne przyszłe akcje protestacyjne związane z warunkami pracy i płacą kierowców mają istotny wpływ na regularność i punktualność usług transportowych, co stwarza wyzwanie dla pasażerów, którzy mogą być zmuszeni do zmiany swoich planów podróży. W celu rekompensaty za te niedogodności, pasażerowie posiadający zaawansowane bilety mogą otrzymać zwrot pieniędzy w przypadku anulowania, opóźnienia lub przeprogramowania pociągu, na który są zarezerwowani. Natomiast posiadacze biletów sezonowych (flexi, miesięcznych lub dłuższych), którzy nie mogą podróżować z powodu strajków, mają prawo ubiegać się o 100% rekompensatę za dni objęte akcjami protestacyjnymi.

Źródło: www.bbc.com

Udostępnij ten artykuł
Link został skopiowany!