Nowy F-35B rozbił się w Albuquerque

Nowy samolot myśliwski F-35B uległ katastrofie w Albuquerque, w stanie Nowy Meksyk, zostawiając rannego pilota. Maszyna była nowym modelem, który miał zostać przekazany z zakładów Lockheed Martin do amerykańskich sił zbrojnych. Koszt jednego egzemplarza F-35B może dochodzić do 135 milionów dolarów, jednak nie ustalono jeszcze, ile wyniosły straty w wyniku katastrofy.

Powód katastrofy

F-35B Lightning II rozbił się w pobliżu międzynarodowego portu lotniczego Sunport w Albuquerque w stanie Nowy Meksyk we wtorek 28 maja 2024 roku, a jego pilot został poważnie ranny - poinformowały lokalne władze. Zespoły ratownicze zareagowały na katastrofę tuż przed godziną 14:00, a pilot został przewieziony do szpitala przytomny - powiedział rzecznik straży pożarnej Albuquerque, por. Jason Fejer. Według raportów CBS News F-35 był nowym modelem rozwojowym dostarczanym do amerykańskiego wojska przez Lockheed Martin. Zgodnie z raportem, samolot był przemieszczany z zakładów Lockheed Martin na stację rezerwy lotnictwa morskiego w Fort Worth w Teksasie do bazy sił powietrznych Edwards w południowej Kalifornii. Z kolei według doniesień ABC News, samolot rozbił się tuż po tankowaniu w Albuquerque i był pilotowany przez pilota agencji kontraktu obronnego. F-35, jak podaje to samo źródło, był nowy.

Reakcja służb

Fejer poinformował lokalną filię NBC, KOB, że lokalne jednostki straży pożarnej potrzebowały wsparcia od bazy lotniczej Kirkland Air Force. "Dysponujemy 500 galonami wody na naszym sprzęcie oraz małymi zbiornikami na pianę, ale to nie wystarcza na pożar paliwa lotniczego tej skali" - powiedział Fejer. Media z Albuquerque opublikowały nagranie, na którym widać strażaków gaszących płonące szczątki F-35. Na filmie widoczna jest główna droga. Lockheed Martin i baza lotnicza Kirkland Air Force nie odpowiedziały natychmiast na prośby o komentarz wysłane poza normalnymi godzinami pracy przez Business Insider.

Cena za jeden egzemplarz

Ostatni raport dotyczący katastrofy F-35 pochodzi z września, kiedy pilot katapultował się podczas treningu nad Karoliną Południową. Niewidzialny samolot przeleciał około 80 mil, zanim się rozbił. Jak już wcześniej podano, ceny modeli F-35B mogą sięgać nawet 135 milionów dolarów za egzemplarz, jednak na razie nie ustalono, ile kosztował rozbity samolot w Albuquerque.

Źródło: www.businessinsider.com

Udostępnij ten artykuł
Link został skopiowany!