Nowa moda

Przodujące firmy technologiczne, takie jak Meta, Amazon, Salesforce i Google, zaczynają rezygnować z posiadanych biur, mimo że jeszcze kilka lat temu entuzjastycznie zwiększały swoją przestrzeń biurową. Ten trend budzi obawy wśród właścicieli nieruchomości komercyjnych, którzy dostrzegają spadek popytu na powierzchnię biurową.

Technologiczne giganty wycofują się z wynajmu biur

Według raportów The Wall Street Journal, firmy takie jak Meta, Amazon, Salesforce i Google zaczynają ograniczać wynajem biur. Google wystawił do podnajmu swoje biura w Dolinie Krzemowej, Meta zrezygnowała z części biur, a Salesforce ogłosiło, że wynajmuje lub posiada 900 000 stóp kwadratowych (83 612,74 metrów kwadratowych) biur w San Francisco, co stanowi prawie połowę powierzchni, którą firma miała rok wcześniej. Tymczasem Amazon postanowił nie przedłużać kilku umów najmu i wstrzymuje budowę swojej siedziby w Wirginii.

Zmiana kursu firm technologicznych

Odchodzenie od wynajmu biur to znacząca zmiana kursu, którą podjęły firmy technologiczne. Jeszcze na początku pandemii konsekwentnie zwiększały one powierzchnie biurowe, nawet gdy większość ich pracowników zaczęła pracować zdalnie. Te zakupy biurowe w milionach stóp kwadratowych sprawiły, że firmy technologiczne stały się konkurentami dla sektora finansowego pod względem zapotrzebowania na przestrzenie biurowe.

Potencjalne konsekwencje

Ta sytuacja stawia pod znakiem zapytania finansową stabilność wielu miast, które czerpały korzyści z obecności wielkich korporacji technologicznych oraz dobrze opłacanych pracowników zatrudnionych w nich. To także duże wyzwanie dla właścicieli nieruchomości biurowych, którzy obawiają się zarówno wzrostu stóp procentowych, jak i spadku zainteresowania ze strony firm prawniczych, finansowych oraz innych korporacyjnych klientów.

Przyszłość wynajmu biur

Wycofanie się gigantów technologicznych z biurowych zobowiązań wydaje się potwierdzać trwałość trendu pracy zdalnej w sektorze IT. Czy reszta korporacyjnego świata pójdzie tym śladem, pozostaje do zobaczenia, ale na pewno będzie to miało wpływ na rynek nieruchomości komercyjnych oraz na miasta, które dotychczas korzystały z obecności tych znanych marek.

Źródło: https://www.inman.com/2024/04/16/big-tech-loses-its-appetite-for-office-space-adding-to-landlords-woes/

Udostępnij ten artykuł
Link został skopiowany!