Jak poradzić sobie po nieudanym przedsięwzięciu?

Kiedy jako przedsiębiorca zakładamy własny biznes, wyobrażamy sobie, że odniesie on sukces przekraczający nasze najśmielsze marzenia. Co jednak dzieje się, gdy rzeczywistość nie pokrywa się z naszymi celami i wizją naszej firmy? Jak wrócić na właściwe tory po zamknięciu firmy? Oto kilka sposobów, które pomogą Ci iść naprzód po nieudanym przedsięwzięciu biznesowym.

Pozwól sobie na żałobę

Twój biznes mógł być owocem wielkiej pasji i zaangażowania, wręcz Twoim "dzieckiem". Trudno jest zaakceptować porażkę i iść naprzód. Bądź dla siebie łagodny i pozwól sobie na proces żałoby po stracie, nawet jeśli przynosi to frustrację i smutek. Nie można prawdziwie przejść do następnego rozdziału, trzymając się tego, co mogło być, w poprzednim rozdziale.

Odłącz się i odpocznij

Zanim podjąłeś decyzję o zamknięciu firmy, prawdopodobnie wyczerpałeś wszystkie możliwe opcje. Zostało to uczynione za pomocą całej Twojej fizycznej, mentalnej i emocjonalnej energii. Teraz gdy to już za Tobą, pozwól sobie na chwilę relaksu, regeneracji i odnowy. To może oznaczać kilka dni spędzonych poza miastem w nowym otoczeniu. Skorzystaj z okazji, by obejrzeć te filmy, na które nie miałeś dotąd czasu, albo poświęć się swojemu hobby, któremu zaniedbałeś, budując swój biznes.

Przemyśl swoją przeszłość i planuj następne kroki

Po tym, jak dasz sobie trochę czasu na żałobę i emocjonalną regenerację, będziesz gotowy, by zastanowić się, co dalej. Sporządź listę lekcji, które wyniosłeś z poprzedniego doświadczenia prowadzenia biznesu. Dokumentowanie ich może pomóc przenieść je na przyszłe przygody. Możesz też podzielić się tymi lekcjami z innymi aspirującymi przedsiębiorcami lub kolegami, którzy prowadzą swoje biznesy. Zastanów się, czego oczekujesz od siebie w następnym rozdziale i rozważ, jak to by wyglądało oraz jakie byłyby pierwsze kroki do podjęcia.

Porażka to część procesu

Odzyskiwanie się po porażce nigdy nie jest łatwe. Twoje marzenia są rozbite, a Ty możesz czuć się nieudany w oczach rodziny, przyjaciół i społeczności przedsiębiorców. Pamiętaj jednak, że sukces nie przychodzi bez wysiłku. Porażka jest częścią procesu. Możesz postrzegać ją jako kamień milowy w drodze do kolejnego sukcesu lub jako barierę, która zniechęca Cię do dalszej próby. Ważne jest, abyś nie czuł się sam w swoim doświadczeniu porażki. Każdy musi radzić sobie z niepowodzeniami i nieszczęściami. Nie jest to pytanie, czy zdasz, ale raczej jak zareagujesz, gdy porażka niespodziewanie zapuka do Twoich drzwi.

Nowy start

Mam nadzieję, że te sposoby pomogą Ci odzyskać siły po porażce z biznesem i zbudować odwagę, by ruszyć na nową przygodę na drodze przedsiębiorczości.

Źródło: https://www.entrepreneur.com/leadership/how-to-move-forward-after-shutting-down-your-business/472327

Udostępnij ten artykuł
Link został skopiowany!