Możliwe problemy

Noblista w dziedzinie ekonomii, Paul Krugman, zasugerował na łamach "The New York Times", że ewentualne ponowne wybranie Donalda Trumpa na prezydenta USA może przynieść amerykańskiej gospodarce wiele problemów. Według niego były prezydent jest zwolennikiem "magical thinking", czyli naiwnego optymizmu i niepodpartego rzeczywistością pragnienia szybkich efektów, co może prowadzić do destrukcyjnych polityk, takich jak protekcjonizm i nadmierna inflacja.

Fałszywa ekonomia

Krugman porównuje sposób myślenia Trumpa do podejścia dyktatur w Ameryce Łacińskiej, które w latach 70. i 80. prowadziły nieodpowiedzialną i inflacyjną politykę pieniężną. Według ekonomisty, jeżeli Trump zostanie ponownie wybrany w listopadzie, może dojść do powtórzenia takiej sytuacji w Stanach Zjednoczonych. Nobelista twierdzi, że "Zachowanie [Trumpa] w czasie pandemii COVID-19 pokazało, że jest on tak samo uzależniony od baśniowego myślenia i zaprzeczania rzeczywistości jak każdy mało znaczący dyktator, co zwiększa prawdopodobieństwo, że może on przewodzić typowi problemów wynikających z prowadzenia polityki opartej na fałszywej ekonomii".

Krytyczna ocena

Krugman ocenia również krytycznie politykę gospodarczą prowadzoną przez Trumpa w czasie jego prezydentury, wskazując na przykład na cięcia podatkowe z 2017 roku, które w dużej mierze przysłużyły się bogatym, a nie klasie robotniczej. Trump ogłosił, że planuje wprowadzić restrykcje w zakresie imigracji oraz nałożyć cła na import do USA, szczególnie z Chin. W opinii Krugmana jest to błędne podejście do wzmacniania amerykańskiej gospodarki. Imigracja była kluczem do dynamicznego wzrostu gospodarczego w ostatnich latach, podczas gdy wysokie cła mogą łatwo podsycać inflację.

Możliwy wzrost inflacji

Inflacja mogłaby jeszcze bardziej wzrosnąć, jeżeli Trump miałby dążyć do zwiększenia swojej kontroli nad Rezerwą Federalną (Fed), co sugerują ostatnie doniesienia. Wydaje się, że doradcy Trumpa rozważają ograniczenie niezależności Fed, co dawałoby byłemu prezydentowi większą kontrolę nad polityką pieniężną. Prawdopodobnym celem tej strategii byłoby stymulowanie gospodarki i giełdy, tak jak Trump próbował to zrobić w 2019 roku.

Głosy ekspertów

Paul Krugman nie jest jedynym ekonomistą, który wyraża obawy związane z ewentualnym ponownym wyborem Trumpa na prezydenta. Nouriel Roubini, czołowy ekonomista, niedawno stwierdził, że druga kadencja Trumpa byłaby jednym z największych zagrożeń dla światowej gospodarki, pogarszając inflację i dług oraz hamując wzrost gospodarczy.

Źródło: www.businessinsider.com

Udostępnij ten artykuł
Link został skopiowany!