Następny krok w ewolucji AI

Sam Altman, dyrektor wykonawczy OpenAI, coraz ambitniej kształtuje przyszłość sztucznej inteligencji. Jego plany obejmują rozwiązanie problemu braku chipów do sztucznej inteligencji, zapotrzebowania na energię i potrzeb danych. Według raportu Bloomberga Altman poszukuje globalnej koalicji w celu opracowania szerokiego planu infrastrukturalnego.

Ambitne cele finansowe i technologiczne

Altman złożył wizytę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, gdzie spotkał się zarówno z przywódcami biznesu, jak i rządu, aby przedstawić swoje plany. W lutym stało się jasne, że dyrektor wykonawczy OpenAI poszukuje inwestorów gotowych wesprzeć projekt o wartości 7 bilionów dolarów. Jego celem jest stworzenie nowych fabryk dostarczających kluczowe układy scalone niezbędne do szkolenia coraz bardziej zaawansowanych modeli sztucznej inteligencji. Wzrastające zapotrzebowanie na te układy jest kluczowe dla dalszego rozwoju tej technologii.

Wspólna droga do przyszłości

Altman stara się także rozwiązać kwestię zapotrzebowania na energię wykorzystywaną do pracy sztucznej inteligencji oraz rosnącego zapotrzebowania na dane. Zgodnie z raportem Bloomberga, jego plany obejmują utworzenie "globalnej koalicji między liderami rządu i przemysłu", która nie tylko dostarczy układy scalone, ale także zbuduje infrastrukturę dla centrów danych i zaspokoi potrzeby energetyczne sztucznej inteligencji.

Szukanie przełomowych rozwiązań

Z jednej strony istnieje wyzwanie logistyczne związane ze zwiększeniem dostępności centrów danych, co jest kluczowe z uwagi na potrzebę większej liczby serwerów do przechowywania danych, które modele mogą wykorzystać do nauki. Z drugiej strony, istnieje problem związany z energią. Altman, który osobiście zainwestował 375 milionów dolarów w startup nuklearny Helion Energy, wyraził przekonanie, że konieczne jest "przełomowe" rozwiązanie w dziedzinie energetyki, aby przyspieszyć rozwój sztucznej inteligencji.

Odważna ścieżka Sam'a Altmana

W praktyce zharmonizowanie wszystkich tych różnych elementów, pozyskanie potrzebnego kapitału i przekonanie globalnej koalicji do udziału w zyskach będzie wyzwaniem. Sam Altman, jako szef OpenAI, dąży do transformacji w przemyśle sztucznej inteligencji, pragnąc zrewolucjonizować sektory energii, chipów i danych. To wymaga znacznego wysiłku innowacyjnego, ale jeśli uda mu się osiągnąć swój wielki plan, to jego efekt może być niezwykle wartościowy.

Źródło: https://www.businessinsider.com/sam-altman-plans-for-ai-next-era-get-more-complex-2024-4

Udostępnij ten artykuł
Link został skopiowany!