Prezydent Iranu Ebrahim Raisi oraz Minister Spraw Zagranicznych zginą w katastrofie śmigłowca

Potwierdzone informacje rządu Iranu wskazują, że prezydent Ebrahim Raisi zginął w wyniku katastrofy śmigłowca. Ogromna akcja ratunkowa została podjęta w celu odnalezienia 63-letniego prezydenta oraz innych osób na pokładzie śmigłowca, który rozbił się, przelatując przez górzyste regiony północno-zachodniego Iranu. Na pokładzie znajdował się także minister spraw zagranicznych Hossein Amirabdollahian. Wypadek miał miejsce w niedzielę, 20 maja 2024 roku.

Ebrahim Raisi – sylwetka prezydenta

Ebrahim Raisi był protegowanym najwyższego przywódcy Iranu, ajatollaha Alego Chamenei. Znany z twardego stanowiska i zdecydowanych działań, poprzednio kierował sądownictwem kraju. Został wybrany na prezydenta w 2021 roku, a wybory te charakteryzowały się najniższą frekwencją od czasu założenia Islamskiej Republiki w 1979 roku.

Bezprecedensowa tragedia dla Iranu

Chociaż przyczyna katastrofy nie została jeszcze potwierdzona, wiadomo, że doszło do niej tuż po tym, jak prezydent Ebrahim Raisi i minister spraw zagranicznych Hossein Amirabdollahian inaugurowali nową tamę, wybudowaną wspólnie z sąsiednim Azerbejdżanem. Śmierć Raisiego i Amirabdollahiana to niewątpliwie kolejny cios dla kraju, który już boryka się z wieloma kryzysami, zarówno na scenie krajowej, jak i międzynarodowej.

Początek nowego okresu w historii Iranu?

Śmierć prezydenta Ebrahima Raisiego to wielka strata dla Iranu, kraju, który odgrywa kluczową rolę w świecie islamskim. Jego nagła śmierć może zapoczątkować nowy rozdział w historii Iranu, mający wpływ na jego wewnętrzną sytuację oraz pozycję na arenie międzynarodowej. Reakcje na tę wiadomość, zarówno w Iranie, jak i na całym świecie, będą miały istotne znaczenie dla przyszłości tego kraju.

Źródło: asia.nikkei.com

Udostępnij ten artykuł
Link został skopiowany!