Od długich spacerów do szybkich przejść

Długość trasy od miejsca odprawy do bramki na różnych lotniskach może znacznie się różnić. Marka obuwnicza Kuru Footwear przygotowała listę amerykańskich lotnisk, na których trzeba pokonać najdłuższe i najkrótsze dystanse. Najdłuższy marsz czeka pasażerów na lotnisku Dallas Fort Worth International, gdzie droga wynosi prawie 3,5 kilometrów. Z kolei najkrótszy dystans, zaledwie 177 metrów, można przejść na lotnisku Blue Grass w Kentucky.

Wpływ komercji na architekturę lotnisk

Wielu pasażerów zastanawia się, dlaczego lotniska są tak duże i dlaczego muszą pokonywać takie odległości. Według portalu Business Insider, wiele lotnisk jest zaprojektowanych w taki sposób, aby zachęcić pasażerów do wydawania pieniędzy. Wypełnienie ogromnych terminali lotniczych sklepami i restauracjami zmusza podróżnych do przechodzenia obok nich, co zwiększa prawdopodobieństwo dokonania przez nich zakupu.

W 2021 roku dochody niezwiązane z lotnictwem, w tym dochody z wynajmu powierzchni handlowych, sprzedaży jedzenia i napojów oraz parkingu, stanowiły 34% wszystkich dochodów lotniskowych, co wynika z raportu Airport Economics Report 2023.

Porównanie dystansów na amerykańskich lotniskach

Na podstawie tej listy, dla pasażerów prawdziwym wyzwaniem może okazać się punkt odprawy na lotnisku w Dallas, gdzie dystans do bramki wynosi 3,5 kilometrów. Inne lotniska z podobnie dużymi odległościami to między innymi George Bush Intercontinental Airport w Houston czy Denver International, gdzie dystanse wynoszą odpowiednio 2,5 kilometrów i 2,3 kilometrów.

Z drugiej strony, istnieją lotniska, gdzie droga do bramki jest znacznie krótsza. Na lotnisku Hollywood Burbank w Kalifornii dystans wynosi zaledwie 320 metrów, a na lotnisku Blue Grass w Kentucky tylko 177 metrów. To najkrótszy dystans do pokonania na amerykańskich lotniskach.

Podsumowanie

Podróżowanie samolotem wiąże się nie tylko z lotem, ale również z czasem spędzonym na lotnisku. Na niektórych z nich pasażerowie muszą pokonać długie dystanse pomiędzy punktem odprawy a bramką. Z kolei na innych, dystans ten jest zaskakująco krótki. Warto o tym pamiętać, planując swoje podróże.

Cały raport na temat najdłuższych i najkrótszych dystansów na amerykańskich lotniskach można znaleźć tutaj.

Udostępnij ten artykuł
Link został skopiowany!