Gospodarka kontra militaria w Rosji

Wysocy urzędnicy ekonomiczni prezydenta Rosji, Władimira Putina, zdają się przewyższać swoich odpowiedników z wojska pod względem osiągnięć - twierdzi analityk. Pomimo trwającej już trzy lata wojny z Ukrainą, rosyjska gospodarka wykazuje znaczną odporność. Tymczasem, mimo nadziei na szybkie zwycięstwo, obie strony - Rosja i Ukraina - prowadzą wojnę na wyniszczenie.

Minister Obrony bez doświadczenia wojskowego

Prezydent Rosji, Władimir Putin, zaskoczył w niedzielę, mianując na stanowisko ministra obrony kraju cywilnego ekonomistę, Andrieja Biełousowa, który nie ma doświadczenia wojskowego. Ten ruch może być sygnałem, że Putin zamierza utrzymać gospodarkę na pierwszym planie, nawet w czasie wojny, sugerując, że wojskowo-przemysłowy kompleks będzie kluczowym filarem gospodarki. Jednocześnie, jako postać kreująca się na macho alfa, Putin może znajdować się w niezręcznej sytuacji, gdzie intelekt wydaje się przeważać nad siłą fizyczną wśród jego najbliższych współpracowników.

Sukces ekonomistów pomimo sankcji

Rosja zdaje się kontynuować wojnę na wyniszczenie ponad dwa lata po jej rozpoczęciu, co przeczy oczekiwaniom Putina o szybkim i zdecydowanym zwycięstwie. Jednak ekonomiczna wojna Rosji z Zachodem zdaje się przebiegać o wiele lepiej, a gospodarka kraju nadal wydaje się odporna pomimo szerokich sankcji. To głównie zasługa osób o wyjątkowych umiejętnościach, takich jak szefowa rosyjskiego banku centralnego, Elvira Nabiullina, i minister finansów Anton Siluanov, którzy dokonali "niemal niemożliwego". Mimo paraliżujących sankcji finansowych ze strony Zachodu udało im się utrzymać rosyjską gospodarkę na powierzchni.

Gospodarka w czasie wojny

Raporty z Rosji sugerują, że gospodarka kraju jest głównie napędzana działaniami wojennymi, które generują popyt na dobra i usługi wojskowe, a także subsydiującymi stabilizację gospodarki oraz efektywnym zarządzaniem. Wizyta Putina w Chinach w czwartek będzie miała kluczowe znaczenie dla skupienia uwagi na rosyjskiej gospodarce. Według rosyjskich mediów nowy minister obrony Belousov, Siluanov i Nabiullina będą towarzyszyć mu w dużej delegacji handlowej.

Zdumiewająca wytrzymałość

Powiązania między wytrzymałością rosyjskiej gospodarki a koncentracją na działaniach wojennych są wyraźnie zauważalne. Pomimo trwającej wojny i sankcji, gospodarka Rosji wydaje się trwać, co częściowo wynika zarówno ze skutecznego zarządzania ekonomicznego, jak i z generowanego popytu na dobra i usługi wojskowe. Mianowanie cywilnego ekonomisty na stanowisko ministra obrony przez Putina sugeruje kontynuację tej strategii w nadchodzącym czasie.

Źródło: www.businessinsider.com

Udostępnij ten artykuł
Link został skopiowany!