Przyszłość samochodów elektrycznych w Chinach - rynek zwalnia?

W roku 2024 przewidywany jest wzrost sprzedaży samochodów elektrycznych w Chinach, jednakże w wolniejszym tempie. Ten trend może negatywnie wpłynąć na firmy takie jak Tesla, które borykają się z konkurencją ze strony chińskich producentów, znanych z agresywnych obniżek cen. Słabe wyniki sprzedaży ogłoszone przez Teslę i BYD w pierwszym kwartale tego roku sugerują, że popyt na samochody elektryczne na całym świecie jest na etapie stagnacji.

Spowolnienie na chińskim rynku samochodów elektrycznych: Teslę czekają nowe wyzwania

Mimo że rynek samochodów elektrycznych w Chinach jest największym na świecie, nie uniknął on globalnego spowolnienia. Według danych raportowanych przez Bloomberg, Chińskie Stowarzyszenie Samochodów Pasażerskich przewiduje, że sprzedaż pojazdów nowej energii wzrośnie o 25% do 11 milionów, co choć jest dość dużym wzrostem, to i tak jest poniżej tempa wzrostu z ubiegłego roku, wynoszącego 36%. Każdy sygnał osłabienia popytu w Chinach to zła wiadomość dla Tesli, ponieważ firma już i tak ma problemy z konkurowaniem z agresywnymi obniżkami cen konkurencyjnych firm.

Należy odnotować, że Tesla w ubiegłym roku obniżyła ceny swoich modeli 3, S, X i Y w Chinach, aby konkurować z lokalnym liderem rynku - BYD, który oferuje znacznie tańsze pojazdy, jak np. model Seagull za 11 000 dolarów. Mimo że obniżki cen pomogły Tesli osiągnąć rekordowe liczby dostaw i utrzymać wysokie ceny akcji, firma i tak straciła tytuł największego sprzedawcy samochodów EV na rok 2023 na rzecz BYD.

Kolejnym ważnym czynnikiem są Amerykanie, którzy rezygnują z samochodów elektrycznych z powodu obaw o kwestie ładowania i pojawienie się tańszych hybryd. Przyczyny spowolnienia w Chinach są jednak bardziej skomplikowane. Istnieje duża liczba publicznych stacji ładowania, a hatchbacki średniego segmentu oferowane przez BYD są jednymi z najlepiej sprzedających się samochodów w Chinach. Niektórzy potencjalni nabywcy byli jednak zirytowani ciągłymi obniżkami cen przez lokalne firmy.

Co czeka rynek samochodów elektrycznych?

Biorąc pod uwagę powyższe, jeśli Chiny dołączą do USA w mniejszym zainteresowaniu EV, zarówno Tesla, jak i BYD mogą mieć trudny rok 2024. Będzie to decydujący okres dla przyszłości rynku samochodów elektrycznych w Chinach i zapewne zaważy na globalnej pozycji podmiotów takich jak Tesla.

Źródło: https://www.businessinsider.com/china-electric-cars-ev-elon-musk-tesla-byd-price-war-2024-4?IR=T

Udostępnij ten artykuł
Link został skopiowany!