Olga Malinkiewicz i jej perowskitowe ogniwa słoneczne – sukces, a jednocześnie wyzwanie dla polskiej firmy

Olga Malinkiewicz, polska pionierka w dziedzinie technologii druku ultracienkich i elastycznych ogniw słonecznych na bazie perowskitów, zdobyła liczne nagrody, a jej innowacyjne rozwiązanie stało się tematem wielu artykułów w międzynarodowych mediach. Jej technologia, która działa nawet przy sztucznym świetle i ma szerokie zastosowania, staje teraz przed wyzwaniem pozyskania odpowiedniego kapitału na dalszy rozwój firmy.

Z technologią do przodu - ale czy samodzielnie?

W 2014 roku Olga Malinkiewicz zachęcona przez dwóch biznesmenów, Piotra Krycha i Artura Kupczunasa, powróciła z Hiszpanii do Polski, gdzie wspólnie założyli firmę Saule Technologies. Firma ta opracowała i uruchomiła pierwszą na świecie fabrykę ogniw słonecznych nowej generacji we Wrocławiu. Mimo dużych możliwości, Saule Technologies na obecnym etapie rozwoju nie generuje wystarczających przychodów, aby samodzielnie funkcjonować i myśleć o ekspansji rynkowej. Firma może realizować tylko małe zamówienia, podczas gdy duże firmy oczekują znacznie większych wolumenów, niż Saule jest w stanie obecnie wyprodukować.

Na drodze do sukcesu

Olga Malinkiewicz zasugerowała, że kluczowym elementem dla dalszego rozwoju Saule Technologies jest pozyskanie nowego inwestora. Malinkiewicz stwierdziła również, że firma jest tylko o krok od osiągnięcia ostatecznego sukcesu, jednak nie jest możliwe jego skuteczne osiągnięcie bez istotnego wsparcia finansowego. Niemniej jednak szereg problemów wewnętrznych i kontrowersji wokół możliwej sprzedaży firmy budzi wątpliwości na rynku co do realności tego scenariusza.

Polacy do boju, chociaż…

Olga Malinkiewicz wyraziła determinację do dalszego rozwijania swojej technologii, nawet jeśli polska innowacja musiałaby trafić w obce ręce. Przy wyborze inwestora będzie kierować się nie tylko parametrami finansowymi oferty, ale także planami dotyczącymi utrzymania zespołu i miejsca produkcji oraz zakresem wsparcia biznesowego ze strony nowego inwestora. Malinkiewicz zdaje sobie sprawę, że spółka ma wielu akcjonariuszy, co generuje rozbieżne interesy, czasem trudne do pogodzenia.

Droga do pozyskania kapitału

W sytuacji, gdy firma Saule Technologies stoi przed wyzwaniem pozyskania kapitału, a jednocześnie utrzymania kontroli nad swoją innowacyjną technologią, polski rynek obserwuje z niecierpliwością, co przyniesie kolejny krok.

Źródło: businessinsider.com.pl

Udostępnij ten artykuł
Link został skopiowany!