Nadzieja w Buenos Aires

10 grudnia 2023 roku, w Buenos Aires, Javier Milei, nowo wybrany prezydent Argentyny, wygłosił swoje inauguracyjne przemówienie. Zdjęcie wykonane przez fotoreportera z ''Getty Images'' wydaje się przypominać o nadziei, jaką tego dnia doświadczyli Argentyńczycy. Milei jest zdeterminowany do stabilizacji gospodarki Argentyny poprzez wprowadzenie reform, jednak jego starania napotykają opór ze strony skorumpowanych polityków.

Dramatyczna sytuacja finansowa

Prezydent Milei podkreśla trudną sytuację finansową kraju, z centralnym bankiem zatopionym w długach i inflacją na prawie astronomicznym poziomie. Według Milei, w grudniu ubiegłego roku ceny rosły w tempie rocznym wynoszącym około 17 000%. Bank, który odziedziczył na początku swojej prezydentury, był praktycznie na skraju bankructwa i mierzył się z fiskalną, walutową i monetarną katastrofą o niespotykanych dotąd rozmiarach.

Polityczny opór wobec dolaryzacji

Wprowadzenie dolara było kluczowym elementem planu Milei mającego na celu poprawę sytuacji gospodarczej Argentyny i stabilizację bilansu centralnego banku. Mimo to prezydent twierdzi, że jego strategia, polegająca na sprzedaży zobowiązań banku centralnego na rynku w zamian za dolary, mogłaby zakończyć się oskarżeniem o przestępstwo. Politycy kraju, znani z intelektualnej nieuczciwości, oraz ekonomiści prawdopodobnie uznaliby tę transakcję za oszustwo. Mimo politycznych przeciwności Milei jest zdeterminowany, aby nie zrezygnować z długoterminowego celu dolaryzacji gospodarki Argentyny.

Walka z korupcją

Niezależnie od pesymistycznych prognoz, Milei podkreśla, że walka z korupcją i reforma gospodarki były kluczowymi punktami jego kampanii prezydenckiej. Mimo to, w swoim inauguracyjnym przemówieniu ostrzegał, że postęp będzie stopniowy. Zaznaczył również, że politycy krajowi mogą próbować osłabić jego plany poprzez wszczęcie procedury formalnego oskarżenia o przestępstwo.

Kształtowanie nowej polityki gospodarczej

Przejęcie stanowiska prezydenta Argentyny przez Javiera Mileiego niewątpliwie otwiera nowe perspektywy w polityce gospodarczej kraju, szczególnie w kontekście wprowadzenia dolaryzacji gospodarki. Jednakże przed prezydentem stoi ogromne wyzwanie, związane głównie z trudną sytuacją polityczną w kraju oraz szeroko rozpowszechnioną korupcją. Jak zauważył sam Milei, kwestia ta jest niezwykle istotna, gdyż kradzież jest nie do przyjęcia, podobnie jak praktyka drukowania pieniędzy przez bank centralny, co można uznać za fałszerstwo.

Źródło: https://markets.businessinsider.com/news/currencies/dollarization-argentina-milei-us-dollar-dominance-economy-inflation-debt-pesos-2024-4

Udostępnij ten artykuł
Link został skopiowany!