Kim Dzong Un i jego propaganda w serwisie TikTok

Najnowsza propagandowa piosenka Kim Dzong Una, zatytułowana "Przyjazny Ojciec", zdobywa obecnie popularność na platformie TikTok. Utwór jest częścią strategii Korei Północnej, która dąży do szerzenia ideologicznych przekazów poprzez chwytliwe melodie popowe.

Popularność wśród użytkowników TikToka

Piosenka o radosnym tempie i chwytliwej melodii, przypominająca utwór ABBA z lekkim sowieckim twistem, została wydana przez północnokoreańskiego lidera dwa tygodnie temu. Od tego czasu zdobyła ona popularność wśród użytkowników TikToka, którzy cieszą się jej dźwiękami i melodyjnymi rytmami. Posty na temat piosenki zdobyły miliony polubień, a według informacji BBC News, użytkownicy nawet pytają o dostępność utworu na platformie Spotify.

Szczególna rola propagandy w muzyce

Wypowiedzi ekspertów ujawniają, że takie piosenki są celowo projektowane tak, aby były łatwe do zaśpiewania i przekazywania innym, co ma służyć zaszczepieniu ideologicznych przekazów w masach. Według Alexandry Leonzini, badaczki muzyki północnokoreańskiej z University of Cambridge, cała artystyczna twórczość w Korei Północnej jest skonstruowana w celu kształtowania klasowej edukacji obywateli oraz budowania w nich poczucia wdzięczności i lojalności wobec partii.

Kim Dzong Un jako "ojciec narodu"

Jednym z celów wydania "Przyjaznego Ojca" jest podniesienie profilu Kim Dzong Una i przedstawienie go jako postaci bardziej "ojcowskiej", co ma go upodobnić do jego dziadka, Kim Ir Sena, i ojca, Kim Dżong Ila. Peter Moody, analityk Korei Północnej na Sungkyunkwan University, w rozmowie z The Telegraph, zauważył, że jest to próba "podniesienia jego statusu i rangi" do poziomu ich autorytetów.

Potencjalny zakaz działalności w USA

Podczas gdy piosenka o Kim Dzong Unie zdobywa popularność na TikToku, platforma ta stoi w obliczu potencjalnego zakazu działalności w USA z powodu obaw o bezpieczeństwo danych. W ubiegłym miesiącu Senat USA przegłosował ustawę, która może doprowadzić do zbanowania TikToku w USA, chyba że firma-matka, ByteDance, pozbywa się biznesu w ciągu najbliższych dziewięciu miesięcy do roku. Zgłoszenia wskazują, że ByteDance woli zamknąć TikTok w USA, niż sprzedać go, jeżeli nie zdoła legalnie pokonać proponowanego zakazu.

Źródło: www.businessinsider.com

Udostępnij ten artykuł
Link został skopiowany!