Globalne konsekwencje rosyjskiego zwycięstwa nad Ukrainą

Wygraną Rosji w konflikcie z Ukrainą może potencjalnie zaognić globalne napięcia i destabilizować światową gospodarkę - ostrzega Jamie Dimon, dyrektor generalny JPMorgan Chase. Istnieje ryzyko wyścigu zbrojeń nuklearnych i eskalacji konfliktu. Dimon podkreśla, że Rosja zaatakowała wolny, demokratyczny kraj i zagroziła użyciem broni nuklearnej, aby odstraszyć opór.

Reakcja na potencjalne rosyjskie zwycięstwo

Jeżeli Rosja ostatecznie pokona Ukrainę, inne kraje mogą zacząć wątpić w to, czy mogą polegać na Stanach Zjednoczonych w obronie przed atakami wojskowymi. Ma to również wpływ na "pole bitwy gospodarczej", jak to określał Dimon. Rządy na całym świecie mogą zacząć przewartościowywać bezpieczeństwo swoich żywności, energii i innych krytycznych zasobów, decydując się na współpracę z innymi krajami.

Głosy ostrzegawcze

Boss największego amerykańskiego banku od jakiegoś czasu bije na alarm w związku z burzliwym środowiskiem globalnym. "Sytuacja geopolityczna jest prawdopodobnie najbardziej skomplikowana i niebezpieczna od czasów II wojny światowej" - powiedział na spotkaniu Economic Club of New York, dodając, że światowy porządek jest "zagrożony".

Rosyjsko-ukraiński konflikt jako największe zagrożenie

W wywiadzie z września Dimon określił wojnę rosyjsko-ukraińską jako największe zagrożenie dla świata i mówił, że kraje zaczynają martwić się zależnością od innych krajów we wszystkim, od żywności i energii do mikroprocesorów i metali ziem rzadkich. Dodał, że konflikt ten może być "punktem zwrotnym dla wolnego, demokratycznego świata" i stwierdził, że nie ma "scenariusza" na poradzenie sobie z obecną geopolityczną sytuacją.

Napięta sytuacja geopolityczna

W wywiadzie z września Dimon określił wojnę rosyjsko-ukraińską jako największe zagrożenie dla świata i mówił, że kraje zaczynają martwić się zależnością od innych krajów we wszystkim, od żywności i energii do mikroprocesorów i metali ziem rzadkich. Dodał, że konflikt ten może być "punktem zwrotnym dla wolnego, demokratycznego świata" i stwierdził, że nie ma "scenariusza" na poradzenie sobie z obecną geopolityczną sytuacją.

Źródło: www.businessinsider.com

Udostępnij ten artykuł
Link został skopiowany!