Juan wciąż nie jest walutą pierwszego wyboru dla chińskich przedsiębiorstw

Chińskie przedsiębiorstwa zastanawiają się nad przeliczaniem swoich zarobków na juany. Według najnowszych danych wynika to z osłabienia waluty w stosunku do dolara amerykańskiego i wyższych stóp procentowych za granicą. Mimo to istnieje potencjał dla "juanizacji", ze względu na rosnące powiązania handlowe Chiny i rozwój infrastruktury finansowej.

Przeczulica przedsiębiorców na juana

Według oficjalnych danych Banku Ludowego Chin, krajowego banku centralnego, depozyty w walucie obcej wzrosły z 778,9 miliarda dolarów we wrześniu do 832,6 miliarda dolarów w marcu. To oznacza, że niektóre chińskie firmy wstrzymały się z przekształceniem swoich zarobków w walucie obcej na walutę krajową. Przyczyną tego było osłabienie się juana – który osiągnął najniższy poziom od pięciu miesięcy w stosunku do dolara amerykańskiego, tracąc prawie 2% swojej wartości w stosunku do tej waluty od początku roku.

Wysokie stopy procentowe za granicą

Z kolei chińscy eksporterzy wstrzymują się z przeliczaniem swoich zarobków, ponieważ stopy procentowe za granicą są wysokie. Wiele firm decyduje się na przechowywanie swoich dolarów amerykańskich za granicą, gdzie oprocentowanie depozytów wynosi 6%, w porównaniu do 1,5% na juany w kraju. Becky Liu z Standard Chartered powiedziała Reutersowi, że chińscy eksporterzy prawdopodobnie będą potrzebować "potwierdzenia cięcia stóp procentowych przez Fed, włączając w to klarowny trend osłabienia dolara", zanim zdecydują się na przeliczenie większej części swoich zarobków na juany.

Wpływ dolara na decyzje chińskich biznesmenów

Chociaż chińskie firmy trzymają się dolara z powodu słabości juana, ten trend pokazuje również wyzwania, przed jakimi stoją waluty takie jak juan w świecie zdominowanym przez dolara amerykański. Dowodzi, że nie jest łatwo zastąpić potężnego dolara amerykańskiego jako światowej waluty rezerwowej i waluty handlowej. Tym samym jest to dobra wiadomość dla USA: oznacza to, że mogą utrzymać swoją gospodarczą dominację i szybko pożyczać pieniądze na korzystnych warunkach na swoją politykę przemysłową i programy społeczne.

Przyszłość juana

Chińskie przedsiębiorstwa wstrzymują się z przeliczaniem swoich zarobków na juany, co jest konsekwencją słabości tej waluty oraz wysokich stóp procentowych za granicą. Trend ten pokazuje, jak trudno jest zastąpić dolar jako dominującą walutę na świecie. Jednak rozszerzające się powiązania handlowe i rozwój infrastruktury finansowej Chin wciąż pozostawiają pewien potencjał dla "juanizacji".

Źródło: https://www.businessinsider.com/dedollarization-china-businesses-hoarding-us-dollars-fx-earnings-yuan-renminbi-2024-4?IR=T

Udostępnij ten artykuł
Link został skopiowany!