Gigant e-handlu zamyka pewien rozdział

Po siedmiu latach od wprowadzenia Amazon podjął decyzję o wycofaniu swojej technologii „Just Walk Out” z amerykańskich sklepów Fresh. Program ten umożliwiał klientom wejście do sklepu Amazon Fresh, wybór produktów prosto z półek oraz opuszczenie sklepu bez potrzeby przechodzenia przez kasę. Niemniej jednak pojawiły się raporty sugerujące, że technologia ta nie jest w pełni oparta na sztucznej inteligencji.

Kontrowersje wokół technologii

Podczas gdy Amazon podkreślał, że technologia „Just Walk Out” wykorzystuje skanery, kamery wideo i algorytmy sztucznej inteligencji, okazało się, że w przypadku około 700 na każde 1000 transakcji przeprowadzonych w 2022 roku konieczna była ingerencja ludzkiego personelu z zespołu Amazona w Indiach - poinformował o tym ''The Information''. Pracownicy obsługujący kasę pracowali zdalnie, monitorując aktywność klientów w sklepie i podejmując działania na podstawie nagrań wideo. Takie działania zdają się jednak być sprzeczne z założeniami dotyczącymi wykorzystania technologii sztucznej inteligencji.

Amazon w świetle dyskusji

Amazon stanowczo zaprzeczył, że wiele transakcji wymagało ludzkiego przeglądu. Według Nathana Straussa, rzecznika firmy, pracownicy sprawdzali jedynie "niewielki odsetek" zakupów, gdy technologia nie mogła jednoznacznie określić, co klient zabrał ze sklepu.

Transformacja w sklepach

''The Information'' jako pierwsze poinformowało, że Amazon wycofuje technologię „Just Walk Out” z większości swoich sklepów. W zamian firma wprowadza „Dash Carts”, które monitorują wybory klientów i wyświetlają aktualną sumę na bieżąco, gdy ci przechodzą przez sklep, umożliwiając im nadal pominięcie kolejki w kasie. Niemniej jednak mniejsze sklepy Amazona oraz sklepy spożywcze w Wielkiej Brytanii nadal będą korzystać z technologii „Just Walk Out”.

Nowy etap po zmianie systemu

Amazon promował technologię „Just Walk Out” jako połączenie wizji komputerowej, czujników i sztucznej inteligencji, pomijając informacje o ewentualnej ludzkiej kontroli. Jednak większość transakcji związanych z tą technologią musiała podlegać recenzji przez ludzi, co stoi w sprzeczności z pierwotnymi obietnicami. Podkreślano również, że technologia „Just Walk Out” nie gromadzi danych biometrycznych klientów. Ciekawie będzie się obserwować, jak nowa technologia „Dash Carts” sprawdzi się w sklepach Amazona.

Źródło: https://www.entrepreneur.com/business-news/amazon-swaps-just-walk-out-for-smart-carts-at-fresh-stores/472305

Udostępnij ten artykuł
Link został skopiowany!