Wprowadzanie nakrętek zintegrowanych: konsekwencje dla polskiej branży mleczarskiej
W polskim sektorze mleczarskim ostatnio pojawiło się wiele napięć. Wprowadzenie zintegrowanych nakrętek na opakowania mleczne, choć wydaje się prostą i niewielką zmianą, dla tak dużego producenta, jak Mlekpol wiąże się z ogromnymi kosztami. "Na zintegrowaną nakrętkę wydaliśmy już 30 mln zł. Musieliśmy modernizować maszyny, a niektóre trzeba było wymienić całkowicie" – mówił Tadeusz Mroczkowski, prezes Mlekpolu. Firma, będąca jednym z pierwszych graczy na rynku wprowadzających tę zmianę, napotkała liczne komplikacje.
Koszty i reakcje rynku
Jako prezes jednego z liderów rynku mleczarskiego, Mroczkowski podkreśla frustrację zarówno wewnętrzną, jak i zewnętrzną, związaną ze zmianą nakrętek. Mimo prób wyjaśnienia swoim klientom konieczności wprowadzenia nowego systemu, wielu z nich było zirytowanych, zwłaszcza ci, którzy chcieli brać udział w zbiórkach charytatywnych polegających na zbieraniu nakrętek. "Firma starała się przekonać do słuszności tej regulacji, ale zabrakło stosownych kampanii społecznych po stronie regulatora" - podkreśla prezes Mlekpolu.
Restrykcje regulacyjne a konkurencja rynkowa
Mroczkowski zauważa również, że polska branża mleczarska zaczyna tracić swoją konkurencyjność na tle innych państw spoza UE, głównie ze względu na restrykcyjne regulacje. Mlekpol jest jednym z wielu polskich producentów, którzy zmagają się z poważnymi kosztami wynikającymi z implementacji nowych przepisów. "Nie jesteśmy konkurencyjni na świecie. Zostaliśmy daleko w tyle" - przyznał prezes.
Problem certyfikacji zrównoważonej żywności
Andrzej Gantner, dyrektor Polskiej Federacji Producentów Żywności, podkreśla, że już za dwa lata wejdą w życie nowe unijne wymogi dotyczące certyfikacji zrównoważonej żywności. Wyraża obawy, czy polscy producenci będą w stanie sprostać tym wymaganiom. Certyfikacja jest szczególnie trudna ze względu na obecny miks energetyczny w Polsce i brak odpowiednich regulacji prawnych.
Jedno z wielu wyzwań
Wprowadzenie zintegrowanych nakrętek to tylko jedno z wielu wyzwań, z jakimi boryka się obecnie polska branża mleczarska. Rośnie presja na zrównoważoną produkcję, co wymaga inwestycji i dostosowania się do nowych wymogów regulacyjnych. Tymczasem producenci, tacy jak Mlekpol, muszą radzić sobie z kosztami takich zmian i utrzymaniem swojej konkurencyjności zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym.
Źródło: businessinsider.com.pl