Obniżka cen
Tesla obniżyła ceny swoich samochodów oraz oprogramowania na kilku rynkach po rozczarowujących wynikach sprzedaży za pierwszy kwartał. Spadek cen dotknął rynki w USA, Chinach i Europie. Firma boryka się obecnie z niezadowalającymi danymi dotyczącymi dostaw, zwolnieniami oraz problemami związanymi z pojazdem Cybertruck. Poprzez obniżkę cen Tesla stara się odzyskać klientów.
Obniżka cen samochodów oraz oprogramowania
W skutek spadku sprzedaży i zaostrzającej się konkurencji producent pojazdów elektrycznych zdecydował się na obniżkę cen na kluczowych dla siebie rynkach. Firma obniżyła również cenę swojego oprogramowania do samodzielnego prowadzenia pojazdu, Full Self-Driving, o jedną trzecią, do 8 000 dolarów w USA. Marże zysku Tesli znacznie spadły, kiedy firma obniżała ceny w przeszłości.
Problemy i wyzwania Tesli
W USA ceny większości modeli samochodów Tesli zostały obniżone. Koszty Modelu Y, X oraz S zredukowano o 2 000 dolarów. Tym samym, najtańsze SUV-y firmy - Model Y oraz Model X - są aktualnie oferowane w najniższych cenach w historii. Ceny dla nowego modelu Cybertruck lub Modelu 3 nie zostały zmienione.
Dostosowanie produkcji do popytu
Strategia ta jest odzwierciedleniem słów CEO firmy, Elona Muska, który napisał w niedzielę: "Ceny Tesli muszą często się zmieniać, aby dostosować produkcję do popytu". Firma zgłosiła rozczarowujące wyniki dostaw za pierwszy kwartał, a w zeszłym tygodniu przeprowadziła 10% globalnych zwolnień. Dodatkowo doszło do rezygnacji dwóch kluczowych osób z zarządu, a w piątek Tesla musiała wycofać z rynku prawie 4 000 egzemplarzy Cybertrucka z powodu wadliwych pedałów przyspieszenia.
Niepokój inwestorów
Obecne wyzwania stawiają, Elona Muska przed problemami oraz nowymi wyzwaniami, takimi jak głosowanie nad jego wynagrodzeniem, które zaplanowano na czerwiec. Akcje Tesli spadły o ponad 40% od początku roku. Inwestorzy są zaniepokojeni spowolnieniem sprzedaży w obliczu wysokich stóp procentowych i narastającej konkurencji ze strony producentów pojazdów elektrycznych w Chinach.
Źródło: www.businessinsider.com