Niespodziewany spadek

Eksport Chin niespodziewanie spadł w marcu, a importy również maleją, co zasłania sygnały pozytywnej produkcji w największej gospodarce Azji. Spadek wyniósł 7,5%, co jest znacznie większym odsetkiem niż przewidywano.

Alarmujące dane

Spadek eksportu w ciągu ostatnich czterech miesięcy odzwierciedla niestabilną sytuację gospodarczą w Chinach. Jeżeli przyjrzymy się bliżej danym, łączna sprzedaż zagraniczna spadła aż o 7,5% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Zestawienie tych danych z 7,1% wzrostem zanotowanym w pierwszych dwóch miesiącach 2024 roku pokazuje, jak zmienna jest sytuacja na rynku. Dane zostały opublikowane przez biuro celne kraju wiele godzin później niż zwykle, co skutkowało wieloma spekulacjami dotyczącymi sytuacji gospodarczej. Import również spadł, choć nieco mniej, o 1,9% w dolarach.

Zmienna sytuacja na rynku

Wyniki chińskiej gospodarki z ostatniego miesiąca mogą budzić niepokój. Pozytywne sygnały z fabryk zostały zasłonięte przez nieoczekiwany spadek w dziedzinie eksportu i importu. To pokazuje, że nawet chińska potęga gospodarcza nie jest wolna od niestabilności rynkowej i może doświadczyć nagłych zmian.

Źródło: https://asia.nikkei.com/Economy/Trade/China-exports-decline-by-7.5-far-more-than-forecast

Udostępnij ten artykuł
Link został skopiowany!