Rosyjski program kosmiczny pod lupą - pytania o antysatelitarną broń

Informacje o przeprowadzanych przez Rosję badaniach i testach elektroniki, prowadzonych przez satelitę Cosmos 2553, wzbudziły kontrowersje. Amerykańscy urzędnicy wyrazili wątpliwości co do wiarygodności tych badań. O sprawie pisze "The Wall Street Journal" (WSJ).

Satelita Cosmos 2553 a możliwość ataku nuklearnego

Satelita Cosmos 2553 nie przenosi ładunku nuklearnego, lecz stanowi element rosyjskiego systemu uzbrojenia. W przypadku osiągnięcia pełnej funkcjonalności Moskwa mogłaby użyć eksplozji nuklearnej do zniszczenia setek satelitów na niskiej orbicie. Dotyczy to zarówno satelitów rządu USA, jak i komercyjnych, takich jak system Starlink, który jest istotny dla komunikacji na ukraińskim polu bitwy.

Kontrowersje wokół rosyjskiego programu

Eksperci podkreślają, że program kosmiczny Rosji jest wciąż w fazie rozwoju. Jedno ze źródeł nazwało satelitę "prototypową" bronią, inne zaznaczają, że rosyjski program nie posunął się jeszcze tak daleko. Sytuacja ta budzi wiele kontrowersji zarówno na arenie międzynarodowej, jak i w kontekście potencjalnego zagrożenia dla bezpieczeństwa USA.

Reakcje amerykańskiego rządu

W połowie lutego przewodniczący Komisji ds. Wywiadu Izby Reprezentantów, Mike Turner, wyraził obawy dotyczące "poważnego zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego" USA. Apelował również do prezydenta Joe Bidena o odtajnienie wszelkich informacji związanych z tą kwestią. Według "The Wall Street Journal" Rosja planuje umieszczenie broni nuklearnej w kosmosie. Biały Dom potwierdził, że Rosja rozwija "niepokojący" potencjał antysatelitarny, ale obecnie broń ta nie stanowi realnego zagrożenia.

Znaczenie satelitów

Amerykańscy eksperci i analitycy zgodnie podkreślają kluczowe znaczenie satelitów dla prowadzenia działań wojskowych. Satelity odpowiadają za nawigację, łączność oraz systemy ostrzegania przed rakietami. Mając na względzie powagę zagrożenia, sytuacja z pewnością będzie budzić kontrowersje i wymagać stałego monitoringu.

Źródło: businessinsider.com.pl

Udostępnij ten artykuł
Link został skopiowany!