Zwroty za opóźnienia i anulowane loty

Nowe przepisy wprowadzają obowiązek automatycznego i natychmiastowego wystawienia zwrotów przez linie lotnicze za opóźnione lub anulowane loty. Zasady, które linie lotnicze muszą wdrożyć w ciągu najbliższych sześciu do dwunastu miesięcy, określają szereg sytuacji, które uprawniają klienta do zwrotu.

Sytuacje uprawniające do zwrotu

Zwrot należy się zarówno w przypadku anulowanego lotu, jak i opóźnienia lotu krajowego o co najmniej trzy godziny lub międzynarodowego o co najmniej sześć godzin. Klienci mogą ubiegać się o zwrot, jeżeli zdecydują, że z powodu zmiany lotniska startowego lub przylotu, zwiększenia liczby przesiadek, obniżenia standardu klasy, zmiany połączenia na mniej dostępne dla osoby niepełnosprawnej lub zmiany samolotu na mniej dostępny dla osoby niepełnosprawnej, nie chcą kontynuować podróży.

Zwroty za bagaż i dodatkowe usługi

Klienci mają prawo do zwrotu za opóźnienie dostarczenia bagażu rejestrowanego, pod warunkiem złożenia zgłoszenia o zagubionym bagażu. Zwrot należy się, jeżeli bagaż nie zostanie dostarczony w ciągu 12 godzin od przybycia lotu krajowego, 15 godzin po przybyciu lotu międzynarodowego trwającego 12 godzin lub mniej, czy 30 godzin po przybyciu lotu międzynarodowego trwającego ponad 12 godzin. Klienci będą mogli ubiegać się o zwroty za dodatkowe usługi, za które zapłacili, a które linie lotnicze nie dostarczyły, w tym za rezerwację miejsc, ich ulepszenie, transport bagażu, dostęp do saloniku na lotnisku, rozrywkę i Wi-Fi na pokładzie, posiłki, napoje, przekąski, koce i poduszki na pokładzie.

Ochrona praw pasażerów

Nowe przepisy mają na celu ochronę praw pasażerów i zwiększenie odpowiedzialności linii lotniczych. Zwroty mają być automatyczne, niewymagające od pasażerów starania się o nie, a ich realizacja ma nastąpić do siedmiu dni roboczych od daty zakupu kartą kredytową i 20 dni od daty innych form płatności. Klienci będą mogli skorzystać z kredytów na podróże lub bonów w przypadku ograniczeń w podróżowaniu z powodu poważnych chorób zakaźnych. Linie lotnicze mają rok na dostosowanie się do nowych wymogów.

Źródło:www.businessinsider.com

Udostępnij ten artykuł
Link został skopiowany!