Według najnowszego raportu The Manufacturing Institute oraz Deloitte przemysł produkcyjny USA wyszedł z pandemii na mocnej ścieżce wzrostu. Jednakże ten wzrost, który ma się utrzymać przez najbliższe 10 lat, napotyka przeszkody w postaci braku wykwalifikowanej siły roboczej oraz napiętego rynku pracy.

Oczekiwane trendy i wyzwania

Trzy główne trendy spowodowały wzrost sektora. Pierwszym jest dążenie firm do spełniania zmieniających się oczekiwań klientów. Drugim jest praca nad zabezpieczaniem swoich łańcuchów dostaw, a trzecim wykorzystanie zachęt i polityki rządowej. Głównym wyzwaniem jest jednak luka w umiejętnościach i niewielka liczba kandydatów. Szacuje się, że między rokiem 2024 a 2033, producenci z USA mogą potrzebować dodatkowych 3,8 miliona pracowników. Niestety, nawet do 1,9 miliona tych miejsc pracy może pozostać niewypełnionych, jeżeli producenci nie znajdą sposobu na sprostanie rosnącemu zapotrzebowaniu na wykwalifikowanych pracowników.

Zmieniające się potrzeby rynku

Na liście najbardziej poszukiwanych zawodów znajdują się: statystycy, naukowcy zajmujący się danymi, logistycy, inżynierowie, menadżerowie systemów komputerowych i informatycznych, deweloperzy oprogramowania oraz technicy utrzymania przemysłowego. Już teraz, zdaniem 65% respondentów Ankiety Perspektywicznej na I kwartał 2024r. przeprowadzonej przez National Association of Manufacturers, głównym wyzwaniem dla ich firmy jest przyciągnięcie i utrzymanie talentów.

Reakcja Pracodawców

Jednak pracodawcy nie pozostają bezczynni. Raporty wskazują trzy główne metody, którymi producenci odpowiadają na niedobór pracowników. Więcej niż 9 na 10 ankietowanych producentów tworzy co najmniej jedno partnerstwo, aby poprawić przyciąganie i zatrzymanie pracowników. Pracodawcy stawiają też na zgodność z oczekiwaniami zmieniającego się rynku pracy, oferując większą elastyczność. Niemal połowa respondentów wskazuje, że flexitime (elastyczne godziny pracy) ma największy wpływ na utrzymanie pracowników. Ponadto, pracownicy są 2,7 razy mniej skłonni do opuszczenia organizacji w ciągu najbliższych 12 miesięcy, jeśli czują, że mogą zdobyć niezbędne umiejętności, które są ważne na przyszłość.

Zmiany w amerykańskim przemyśle produkcyjny

Przemysł produkcyjny USA stoi przed wyzwaniem szybko rosnącego zapotrzebowania na wykwalifikowanych pracowników, zwłaszcza tych specjalizujących się w dziedzinach wymaganych przez nowoczesną gospodarkę. Jednakże, pracodawcy nie pozostają bezczynni. Inwestują w partnerstwa, programy edukacyjne i elastyczne warunki pracy, aby przyciągnąć i zatrzymać najlepszych pracowników. Potrzebne są jednak dalsze inwestycje i strategie, aby sprostać przyszłym wyzwaniom.

Źródło: https://www.dcvelocity.com/articles/60415-us-manufacturers-could-see-job-shortage-as-growth-accelerates

Udostępnij ten artykuł
Link został skopiowany!